Kim jest Ordo Iuris? Co OI robi? Jakie ma powiązania? Publikujemy fragmenty artykułu Klementyny Suchanow z naszej publikacji Kontrrewolucja kulturowo-religijna. Czy Polsce grozi prawo podporządkowane ideologii chrześcijańskich fundamentalistów? (dostępna w pdf – link na dole artykułu), w których Suchanow opisuje działania OI.
Jakie są kulisy powstania Ordo Iuris?
Fundacja Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris (dalej Ordo Iuris) została założona w Warszawie, w połowie 2013 roku. Rozgłos zyskała jesienią 2016 roku, gdy projekt restrykcyjnej ustawy „Stop Aborcji” trafił do polskiego parlamentu. Ustawa miała wprowadzić między innymi kary więzienia dla kobiet poddających się aborcji. Została odrzucona przez Sejm wkrótce po strajku kobiet 3 października 2016.
Kto założył Ordo Iuris i kto obecnie zarządza OI?
Jednym z założycieli i pierwszym prezesem Ordo Iuris był Aleksander Stępkowski. Ten profesor prawa Uniwersytetu Warszawskiego pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych w rządzie PiS, gdy ministrem był Witold Waszczykowski. Podczas pierwszego festiwalu konserwatystów, Tradfestu w Zagrzebiu w listopadzie 2016 roku, Stępkowski tłumaczył: „Bez wątpienia nasi przeciwnicy, którzy promują program odczłowieczenia, posługują się międzynarodowym networkingiem. W ciągu ostatnich miesięcy międzynarodowa presja na Polskę była naprawdę wielka i pojawiła się ze wszystkich stron. My również potrzebujemy takiej sieci. (…) Dlatego że ani Polska, ani Chorwacja nie są na tyle silne, aby w takim stopniu rozpowszechniać tradycyjny program wartości w innych krajach. Musimy to zmienić. (…) Musimy pokazać pełną determinację, a nasze rządy powinny się martwić naszym rozczarowaniem jak tylko się da. Inaczej będą nas ignorować”. Dzisiaj Stępkowski jest sędzią Sądu Najwyższego(…).
Początkowo prezesem Ordo Iuris był Aleksander Stępkowski, wiceprezeską Joanna Banasiuk, a skarbnikiem Jerzy Kwaśniewski. Obecnie prezesem jest Jerzy Kwaśniewski. Działalność organizacji ma na celu, jak głosi statut, „badania nad kulturą prawną i duchową dziedzictwa, w którym jest zakorzeniona kultura polska oraz propagowanie ich w życiu publicznym i systemie prawnym”. Zapewne dlatego fundacja zarejestrowana jest jako podlegająca Ministerstwu Kultury.
Jaka jest historia powstania Ordo Iuris?
Założyciel Ordo Iuris, Fundacja Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im.Ks. Piotra Skargi (dalej: „Fundacja im. Ks. Piotra Skargi”) chętnie powołuje się na brazylijskie korzenie w Tradicão, Família e Propiedade (TFP), organizacji, której przejrzystość i sposób działania budzi wiele wątpliwości. Zawiłe powiązania i oddalenie geograficzne sprawiają, że polskie mutacje tej organizacji łatwo wchodzą w katolickie środowisko, wnosząc światowy sznyt, a kompromitujące aspekty działalności swoich prototypów ukrywając. Za to powielają ich model działania i strukturę. Śladem wspólnych korzeni Ordo Iuris i TFP jest choćby używane przez obie organizacje logo.
Jakie działania podejmuje Ordo Iuris?
Ordo Iuris prowadzi konferencje, pisze ekspertyzy i raporty, organizuje szkolenia, zaprasza studentów i studentki na praktyki prawne. Uczestniczy także w postępowaniach sądowych, krajowych i międzynarodowych, bo fundacja działa w Polsce, a ma ambicje międzynarodowe. Głównym polem jej działania jest (jak czytamy na stronie www) „ochrona (…) praw człowieka i obywatela”, wynikających z „przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka”.
W jaki sposób Ordo Iuris wpływa na nasze życie? I jak próbuje ograniczyć prawa różnych grup społecznych?
Ordo Iuris czyni zabiegi o wprowadzenie zakazu aborcji, śledzi gwatemalski projekt ustawy o ochronie „życia poczętego”, prowadzi postępowania sądowe przeciwko osobom, które rzekomo dopuściły się zniesławienia na facebooku dr. Bogdana Chazana albo broni drukarza z Łodzi, który odmówił druku materiałów LGBT+.
Fundacja sporządziła także analizę zgodności z prawem wystawiania jasełek i śpiewania kolęd w szkole i przedszkolu, uznając to za całkowicie naturalne w Polsce, gdzie „preambuła Konstytucji RP z 1997 r. wyraźnie stwierdza, że Naród ustanowił Konstytucję będąc wdzięcznym „za kulturę zakorzenioną w chrześcijańskim dziedzictwie Narodu”. Poza tym, argumentują autorzy analizy; „należy również zwrócić uwagę, że nie ma żadnego przepisu prawa (w tym międzynarodowego) stwierdzającego, iż polska szkoła czy przedszkole jest świeckie (podobnie jak nie ma przepisu, że Polska jest państwem laickim).” Ordo Iuris przyczyniło się także do odwołania dyrektorki Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury za odmowę ujawnienia m.in. szczegółów dotyczących wydawania środków publicznych, która powoływała się na klauzulę poufności, by nie ujawniać honorarium Natalii Przybysz, piosenkarki, która publicznie opowiedziała o swojej aborcji. Rola Ordo Iuris polegała na udzieleniu wsparcia mieszkańcom gminy Nadarzyn w wysyłaniu wniosków w trybie dostępu do informacji publicznej do Nadarzyńskiego Ośrodka Kultury w celu uzyskania informacji na temat tego koncertu.
Ordo Iuris odwiedza szkoły, by „chronić” dzieci przed szerzącą się demoralizacją i aktywnie uczestniczy w kampanii przeciwko środowiskom LGBT+. Ostatnio działaczy zajmują także raporty i sprawy dotyczące domniemanych przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan, powielające poczynania bliźniaczej organizacji hiszpańskiej Abogados Cristianos. Ordo Iuris deklaruje również, że występuje w ochronie autonomii rodziny, tamując „ingerencję Państwa w ową autonomię”.