Dziewuchy Szwajcaria dołączają do Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem!

Dziewuchy Szwajcaria dołączają do WKRW!

Grupa Dziewuchy Szwajcaria została założona w październiku 2016 roku w Zurychu, w solidarnym proteście wobec powtarzających się prób zaostrzenia ustawy z dnia 7. stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Dziewuchy Szwajcaria tak piszą o sobie:

O DziewuCHach: w latach 2016-2020, działałyśmy organizując spotkania, dyskusje panelowe, akcje solidarnościowe, warsztaty i protesty w Szwajcarii. W Zurychu jesteśmy najbardziej zintegrowane z organizacją Centrum Kobiet frau*m (www.fraum.ch) i brałyśmy udział w Women’s March Zürich 2017 i w Szwajcarskim Strajku Kobiet w czerwcu 2019.
Nasze tematy to działania wspierające solidarność i różnorodność, równouprawnienie, edukacja feministyczna, zdrowie kobiet min. reprodukcyjne i psychiczne, edukacja seksualna i emigracja.
W ostatnich dniach obserwujemy wzmożenie aktywności związane z wyrokiem tzw. “Trybunału Konstytucyjnego” zorganizowałyśmy trzy wiece protestacyjne (Rapperswil, Zurych, Berno). Łącznie otworzyłyśmy przestrzeń protestu dla ok. 800 osób z Polski, Szwajcarii i min. Turcji. W związku z obecną sytuacją w Polsce mamy bardzo duży odzew z poparciem od tutejszych organizacji feministycznych i równościowych. Mamy siedzibę w Zurychu, ale osoby należące do naszej ferajny są rozsiane w całej niemieckojęzycznej części Szwajcarii. Dodatkowo w Genewie powstała siostrzana grupa, która się uformowała na fali obecnych protestów. W najbliższych dniach zamierzamy sformalizować nasze działania – chcemy założyć stowarzyszenie.
Nasza mobilizacja i masowe protesty w całej Szwajcarii są wyrazem braku zgody na wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji w Polsce. Jesteśmy za wolnością i wyborem.
Solidaryzujemy się z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet i otwieramy na siostrzaną współpracę ponad granicami.

Dowiedz się więcej o działaniach Dziewuch Szwajcaria i odwiedź ich fanpage na Facebook’u.  

Bardzo się cieszymy, że coraz więcej organizacji dołącza do Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem, aby wspólnie walczyć o prawa kobiet i równouprawnienie, a w szczególności o prawa reprodukcyjne.

Wielką Koalicję za Równością i Wyborem tworzy ponad 100 aktywnych organizacji kobiecych i grup nieformalnych działających na rzecz praw kobiet, legalnej aborcji i równości!

Pełna listę organizacji członkowskich Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem znajdziesz tutaj: https://www.wielkakoalicja.pl/organizacje-i-grupy-czlonkowskie/.

Chcecie dołączyć do Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem?

Napiszcie do koordynatorki działań Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem do Aleksandry Magryty na adres: koalicja@federa.org.pl.

MAPA ORGANIZACJI WKRW
FANPAGE WKRW