Wielka Koalicja za Równością i Wyborem pisze do instytucji unijnych w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego!

Wielka Koalicja za Równością i Wyborem (WKRW) zrzeszająca ponad 100 organizacji społecznych i grup nieformalnych wysyła do przedstawicielek i przedstawicieli instytucji unijnych stanowisko w sprawie zdecydowanej reakcji na ciągłe łamanie praworządności w Polsce, w tym kolejną próbę łamania praw kobiet, tym razem za pomocą Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października zadecyduje o zakazie aborcji ze względu na wady płodu.

Jako WKRW wysłałyśmy w ubiegłym tygodniu apel do posłów i posłanek, w którym żądamy odwołania rozprawy z dnia 22 października 2020 r. i wycofania przez grupę posłów wniosku o zbadanie konstytucyjności przerywania ciąży z powodu wad płodu. Apel dostępny jest tutaj: www.wielkakoalicja.pl/trybunal_konstytucyjny.

Dzisiaj wzywamy instytucje UE, żeby zareagowały niezwłocznie i podjęły zdecydowane działania wobec tego rodzaju regresywnych inicjatyw podejmowanych przez Polskę i inne państwa członkowskie UE, które stanowią zagrożenie dla praw człowieka, a także wpływają na życie osób mieszkających w UE, jednocześnie osłabiając projekt europejski jako całość!

Stanowisko wysyłamy w dniu dzisiejszym do:
– Ursuli von der Leyen, Prezydentki KE,
– Didira Reyndersa, unijnego Komisarza ds. sprawiedliwości,
– Very Jourovy, unijnej Komisarki ds. sprawiedliwości i równouprawnienia,
– Heleny Dalli, unijnej Komisarki do spraw równości,
– Michaela Claussa, Ambasadora Niemiec przy UE.

Uważamy, że “Trybunał Konstytucyjny” stracił swoją niezależność. Zasiadający w nim sędziowie byli do niedawna aktywnymi politykami i są ściśle związani z konserwatywną koalicją rządzącą. W związku z tym “wyrok”, jaki zapadnie, będzie pisany na zamówienie polityczne.

Treść stanowiska dostępna poniżej:

Link do stanowiska w formie PDF.

MAPA ORGANIZACJI WKRW
FANPAGE WKRW