W ostatnim czasie sporo pisałyśmy o zamknięciu oddziału ginekologicznego w szpitalu w Ustrzykach Dolnych.

Podjęta decyzja jest skandaliczna, zwłaszcza że oddział w Ustrzykach Dolnych jest jednym z najlepiej ocenianych oddziałów ginekologicznych w rejonie,o czym można przeczytać na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku GdzieRodzic.info.

W obliczu zamknięcia ginekologii kobiety będą zmuszone jechać nawet 60 km do najbliższego szpitala.

Uchwała wywołała poruszenie w mediach. Pisały o niej m.in. Wysokie Obcasy, Wyborcza, Hello Zdrowie, Nowiny24 i KorsnoSanockie.

Pod koniec stycznia Rada Powiatu Bieszczadzkiego zorganizowała otwarte  spotkanie w sprawie sytuacji oddziału ginekologiczno-położniczego. W relacji na stronie Starostwa czytamy:

Co ważne, zobowiązali [Przedstawiciele Starostwa] się do podjęcia działań odpowiadających potrzebom i obawom kobiet”.

Niestety zabrakło informacji, jakie to mają być konkretne działania.

16 stycznia br. wysłałyśmy w sprawie oddziału pismo interwencyjne do Starosty Powiatu jak i Rady Powiatu z informacją do wiadomości Ministra Zdrowia, Dyrektora Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z siedzibą w Rzeszowie, Konsultanta wojewódzkiego ds. położnictwa i ginekologii, jak również do ordynatora oddziału położniczego w Ustrzykach Dolnych.  Od wysłania pisma minęły ponad dwa tygodnie, a odpowiedzi na razie brak.

O reakcji wyżej wymienionych podmiotów będziemy informować, a póki co zachęcamy do podpisania apelu przeciwko likwidacji porodówki: https://www.petycjeonline.com/uratujmy_ustrzyck_ginekologie_iporodowke