Apelujemy do posłów i posłanek: Polski Ład uderza matki!

Wielka Koalicja za Równością i Wyborem (WKRW) zrzeszająca 118 organizacji społecznych działających na rzecz praw reprodukcyjnych i praw kobiet i równości wysyła apel do posłanek i posłów IX kadencji Sejmu w sprawie Polskiego Ładu, który dyskryminuje kobiety samodzielnie wychowujące dzieci.

Jesteśmy oburzone zmianami przepisów w rozliczaniu PIT w ramach Polskiego Ładu. Te zmiany odbierają kobietom samodzielnie wychowującym dzieci możliwość rozliczania podatku na preferencyjnych zasadach (zwane potocznie wspólnym rozliczaniem się z dzieckiem). Nie mówimy tu o pojedynczych sytuacjach, ale o pół milionie rodziców! Przecież kobiet samodzielnie wychowujących dzieci korzystających dotychczas z ulgi jest prawie 500 tys. i to właśnie kobiety stanowią miażdżącą większość samodzielnych rodziców (90%).
Nie możemy zapominać, że wiele z tych matek samodzielnie wychowuje dzieci z niepełnosprawnościami.
Zmiany w Polskim Ładzie spowodują, że samodzielna matka zarabiająca średnią pensję może być stratna o około 3500 zł w skali roku. Jest tym bardziej bolesna zmiana mając na uwadze wzrastające opłaty za gaz, energię elektryczną i szalejącą inflację. Feminizacja biedy będzie postępować, a wraz z nią ubóstwem może być zagrożone setki tysięcy dzieci wychowywanych przez jednego rodzica – tłumaczy Aleksandra Magryta koordynatorka Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem (WKRW).

Wyliczenia ekspertek i ekspertów pokazują, od jakich zarobków samodzielny rodzic styka się z nierównością w porównaniu do małżeństwa: Pierwsze wyliczenia zostały przygotowane przez Małgorzatę Samborską z Grant Thornton, a drugie przez Sławomira Dudka z FOR.

Apelujemy do posłów i posłanek o podjęcie kroków doprowadzających do zmian legislacyjnych w przepisach podatkowych, które przywrócą rodzicom samodzielnie wychowującym dzieci możliwość rozliczania podatku na zasadach sprzed wprowadzeniem zmian w ramach Polskiego Ładu.

Pełna treść apelu dostępna jest tutaj

MAPA ORGANIZACJI WKRW
FANPAGE WKRW

Click here to add your own text

WIELKA KOALICJA ZA RÓWNOŚCIĄ I WYBOREM

Nowolipie 13/15
00-150 warszawa

Aleksandra magryta

Koordynatorka wielkiej koalicji
za równością i wyborem
Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego