Apelujemy do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej sprawie respektowania praw reprodukcyjnych i seksualnych uchodźczyń uciekających z Ukrainy

My członkinie Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem (WKRW) zrzeszającej 122 organizacje społecznych działających apelujemy do Ministerstwa Zdrowia i NFZ sprawie respektowania praw reprodukcyjnych kobiet uciekających przed wojną.

24 lutego 2023, mija rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. Większość uciekających osób przed wojną to są kobiety i dzieci. Najczęstszym kierunkiem ucieczki jest dla nich właśnie Polska. W przeciągu roku naszą granicę z Ukrainą przekroczyło 10 milionów uchodźczyń i uchodźców jak podaje Straż Graniczna. Dla około 2 milionów uciekających Polska stała się drugim domem.

Niemal rok temu, 14.03.2022 roku, wystosowałyśmy apel do Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie respektowania praw reprodukcyjnych kobiet uciekających przed wojną. Apel jest wciąż aktualny. Dla wszystkich uciekających przed wojną kobiet i nastolatek powinna być zapewniona pełna forma wsparcia poczynając od tych najbardziej podstawowych jakimi są dach nad głową i bezpieczeństwo poprzez zabezpieczenia podstawowych praw uchodźczyń, jakimi są również prawa reprodukcyjne i seksualne. Wojna odebrała uchodźczyniom możliwość samostanowienia, decydowania o swoim zdrowiu i życiu. Wiele z nich doświadczyło gwałtu wojennego, w wyniku którego są w niechcianej ciąży. A gwałt jest przecież często stosowany jako forma broni wojennej.

Apelujemy do Ministerstwa Zdrowia, aby w porozumieniu z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej zostały wprowadzone wytyczne, które umożliwią placówkom medycznym przyjmowanie i bezpłatnie leczenie wszystkich kobiet uciekających przed wojną. Domagamy się poszanowania godności uchodźczyń i podążania za ich potrzebami. Czas najwyższy, aby dostęp do aborcji i antykoncepcji został zliberalizowany.
Jeżeli kobiety zdecydują o zakończeniu ciąży, to powinno się kobietom to umożliwić. Wszak wojna jest traumatycznym doświadczeniem i dla wielu uchodźczyń kontynuacja ciąży jest zagrożeniem ich zdrowia, a nawet życia.

Apel wysyłamy również do klubów poselskich i mediów.

Pełna treść apelu dostępna tutaj.

MAPA ORGANIZACJI WKRW
FANPAGE WKRW

WIELKA KOALICJA ZA RÓWNOŚCIĄ I WYBOREM

Nowolipie 13/15
00-150 warszawa

Aleksandra magryta

Koordynatorka wielkiej koalicji
za równością i wyborem
Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego