Stanowisko Wielkiej Koalicji za Równością i Wyborem w sprawie odwołania rozprawy TK z 22.10.2020 i wycofania wniosku o zbadanie konstytucyjności przerywania ciąży z powodu wad płodu

Wielka Koalicja za Równością i Wyborem, zrzeszająca ponad 100 organizacji społecznych i grup nieformalnych, wyraża stanowczy sprzeciw wobec rozpoznawania przez “Trybunał Konstytucyjny” w pełnym składzie sprawy dotyczącej dopuszczalności przerywania ciąży z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub choroby zagrażającej jego życiu.
Nie możemy się godzić na to, żeby nielegalnie przyjęci sędziowie do TK podejmowali decyzje, które same z siebie nie mogą być uznane prawnie.
Żądamy odwołania rozprawy z dnia 22 października 2020 r. i wycofania przez grupę posłów wniosku o zbadanie konstytucyjności przerywania ciąży z powodu wad płodu.

Uważamy, że “Trybunał Konstytucyjny” stracił swoją niezależność. Zasiadający w nim sędziowie byli do niedawna aktywnymi politykami i są ściśle związani z konserwatywną koalicją rządzącą. W związku z tym “wyrok”, jaki zapadnie, będzie pisany na zamówienie polityczne.

Nawet jeżeli my nie uznajemy wyroku, to będzie on obowiązywał lekarzy i lekarki, którzy będą go wykonywać. W konsekwencji doprowadzi to do tego, że znowu najbardziej ucierpią kobiety.

Dlatego też wysyłamy nasze stanowisko do wszystkich posłów i posłanek z oczekiwaniem szybkiej reakcji!

Treść stanowiska dostępna poniżej:

Link do stanowiska w formie PDF.

MAPA ORGANIZACJI WKRW
FANPAGE WKRW